Jump to content

NLP - o czym ty mówisz?

Sign in to follow this  
Diamond12

521 views

Witam wszystkich!
Dziś chcę poruszyć temat NLP. Wiele osób pyta się mnie czym jest NLP. W tym wpisie postaram się opisać NLP i przedstawić techniki związane z tą sztuką. Zaczynamy!

Czym jest NLP?

Musisz wiedzieć, że każda osoba ma inną definicje NLP. Każdy używa NLP (programowanie neurolingwistyczne) do swoich celów i na podstawie tych celów może podać definicje najlepszą dla siebie. Ja odbieram NLP tak, że pomaga to każdej osobie w zmianie życia, w odrzuceniu strachu, odrzuceniu wątpliwości. To właśnie dzięki NLP wiele ludzi założyło dobrze prosperujące firmy. Kiedyś NLP w biznesie było mniej spotykane niż teraz, ale ludzie biznesu przekonali się do tego tematu i teraz w wielu firmach są szkolenia w programowaniu neurolingwistycznym. Nawet nie wiecie, ale ludzie w banku, którzy chcą wam wcisnąć kredyt również znają podstawy NLP.

Jak działa NLP?

Posłużę się paroma przykładami z książki Steve Bavistera i Amandy Vickers NLP w praktyce.

Rozluźnijcie się, możecie nawet włączyć sobie relaksacyjną muzykę (możecie nawet spróbować bez muzyki jeżeli ciężko wam się skupić).

Przywołajcie wspomnienie, które nie jest dla was przyjemne. Coś poszło nie po waszej myśli, poczułeś/aś się źle, ból, smutek przeszyło całe twoje ciało. Po raz kolejny przeżyj tą sytuację jakby była ona wczoraj. Możliwe, że ta sytuacja była dla Ciebie tak dołująca, że nie chcesz czytać tego wpisu dalej, ale zaczekaj…

Wciel się w rolę reżysera. Masz teraz PEŁNĄ władzę nad wszystkim co się dzieje w tej sytuacji, którą przywołałeś w swojej głowie. Chcesz dodać muzykę? Dodaj! Chcesz dodać komuś wąsa, albo ogolić go na łyso? Czemu nie! Możesz nawet wstawić tam osobę, która najbardziej Cię śmieszy i która będzie komentowała specjalnie dla Ciebie tą sytuację. Wszystko to co robisz, to tzw. „rekodowanie”. Teraz gdy przywołasz to wspomnienie, będzie towarzyszyło temu zupełnie inne uczucie. Profesjonaliści w sztuce NLP potrafią zmienić nawet najbardziej traumatyczne wspomnienia w swojej głowie.

Teraz inna sytuacja. Wyobraź sobie, że pokłóciłeś/aś się z jakąś osoba, bądź rozstałeś/aś się z kimkolwiek. Dodaj do tej sytuacji cokolwiek chcesz, a następnie oddal się (widząc siebie i drugą osobę) i zacznij komentować to z rzeczami, które dodałeś w głowie, u mnie wyglądało to tak:

I o to jesteśmy w parku Cieszyńskim. Widzimy zbliżającego się faceta o wdzięcznym imieniu Dominik. Czeka na niego kobieta o imieniu Anna. Anna zaczęła swój wywód, ale jej pejsy zasłaniają całe usta, więc nie wiemy o czym mówi. Widać, że Dominik spogląda na nią, ale co to? Dopiero teraz w studiu zauważyliśmy, że Anna ma na czole gigantycznego pryszcza i to właśnie na niego spogląda Dominik. Widzimy jak Anna prowadzi monolog, a Dominik walczy, ze sobą aby nie wycisnąć pryszcza Ani… I tak dalej.

Uwierzcie mi, ale możecie dodać tyle rzeczy, że czasami jak będziecie komentować to zaczniecie się sami śmiać.

Dodatek?

W NLP wyróżniamy tzw. systemy reprezentacji. Są trzy głównie systemy reprezentacji:

- wzrokowy,
- słuchowy,
- kinestetyczny.

Czym są systemy reprezentacji?

Każdy z nas ma jeden, bądź kilka systemów reprezentacji (jeżeli nie da się jednoznacznie stwierdzić jaki jest na pierwszym miejscu). Dzięki systemom reprezentacji wiemy czym kierujemy się w życiu. Działają one w ten sposób, że jeżeli mamy rozwinięty któryś z systemów reprezentacji bardziej niż inne to w danej rzeczy wychwycimy więcej szczegółów.

Osoba z systemem wzrokowym znajdzie więcej szczegółów na obrazie. Osoba z systemem słuchowym będzie o wiele bardziej rozkoszowała się muzyką. Natomiast kinesteta podczas opowiadania historii może skupić się bardziej na swoich odczuciach, niż na wrażeniach słuchowych bądź wzrokowych.

Jak sprawdzić, który to nasz system reprezentacji?

Mów o jakiejś sytuacji, którą miałeś/aś. Mogła być przyjemna bądź nie. Nagraj to. Oczywiście mów sam(a) do siebie. Jeżeli używałeś/aś więcej słów „Czułem się, czułam się” itp. to oznacza, że jesteś kinestetą. Jeżeli mówisz np. „wtedy odjęło mi mowę” to oznacz, że jesteś osobą o systemie słuchowca. Natomiast jeżeli mówisz np. „rzuciłem okiem” to jesteś typem wzrokowca.

Co daje poznanie swojego systemu reprezentacji?

Dzięki tej wiedzy, możesz szkolić się w innych systemach. Jeżeli będziesz dobry we wszystkich systemach reprezentacji to podczas rozmowy z kimś, możesz wychwycić jakim on systemem się posługuje i zacząć komunikacje w jego systemie reprezentacji. To skutkuje bardzo łatwą rozmową i harmonią w każdym kontakcie z jakimkolwiek człowiekiem.

Ciekawostka?

Systemy reprezentacji można określić również po ruchu gałek ocznych, czy też po gestykulacji.

 

ruch-oczu.jpg

Sign in to follow this  


5 Comments


Recommended Comments

Buźki znalazłem kiedyś na internecie, z artykułu który trochę zahaczał o NLP. W tamtym artykule facet sądził, że te buźki mogą oznaczać to czy ktoś kłamie czy nie :D

Share this comment


Link to comment

DD polecam, teraz jestem na etapie zmiany paru przekonań. Zawsze przeszkadzali mi np. geje, ale nie umiałem sprecyzować czemu. Potem wymyślałem dziwne argumenty tylko dlatego aby nadal być do nich negatywnie nastawiony. Po paru dniach ćwiczeń, mam do nich teraz neutralny skutek jak do par hetero. Po prostu chce zmienić parę swoich przekonań, które mi nie odpowiadają bo czuje, że jest coś z nimi nie tak ;)

Share this comment


Link to comment

NLP jest bardzo fajnym narzędziem do zmiany przekonań czy przekonywania, ale WŁAŚNIE w mojej opinii to tylko  narzędzie, które niektórym osobom może przynieść więcej złego niż dobrego bo popadną w skrajność, w której będą chcieli stosować NLP 24/7. Jeśli podejdzie się do niego w "zbalansowany sposób" to polecam.

Share this comment


Link to comment
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.